Edirne Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Külliyeye Aşçı Yahya Baba tablosu

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ RESİM BÖLÜMÜ MEZUNU GÜRKAN UYGUN’UN TUAL ÜZERİNE YAĞLI BOYAYLA YAPTIĞI VE SULTAN 2. BAYEZİD KÜLLİYESİ İLE AŞÇI YAHYA BABA’NIN RESMEDİLDİĞİ TABLO, KÜLLİYEDE SERGİLENECEK.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Külliyeye Aşçı Yahya Baba tablosu
148 views
05 Mayıs 2021 - 16:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu Gürkan Uygun’un tual üzerine yağlı boyayla yaptığı ve Sultan 2. Bayezid Külliyesi ile Aşçı Yahya Baba’nın resmedildiği tablo, külliyede sergilenecek.

Edirne’nin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan ve 2016 yılından bu yana UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Sultan 2. Bayezid Külliyesi’nin 15. yüzyılda aşçılığını yapan Aşçı Yahya Baba Hazretleri’nin balıkları besleme geleneği, yağlı boya tabloyla müze ziyaretçilerine anlatılacak.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu olan ve Hacettepe Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam eden Güray Uygun, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek Aşçı Yahya Baba’nın mevcudata pirinç verme âdetini resmettiği tablosunu takdim etti.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Aşçı Yahya Baba’nın Osmanlı medeniyetinin sadece insana değil her canlıya verdiği değerin güzel bir örneği olduğunu ifade ederek, “İmaret Müzesi’nin en önemli figürü olarak ön plana çıkan Aşçı Yahya Baba, genç sanatçımızın resmettiği tablo ile külliyemizdeki yerini almış olacak. Külliye için oldukça güzel ve tamamlayıcı olacak bu güzel tablo için Gürkan Uygun’a teşekkür ediyorum” dedi.

Sanatçı Güray Uygun da 140×180 ölçülerinde tual üzerine yağlı boyayla yaptığı çalışmada, 500 yıl önce Aşçı Yahya Baba tarafından gerçekleştirilen mevcudatı pirinçle besleme âdetini gözler önüne sermeye çalıştığını ifade ederek eserinin külliyede sergilenecek olmasından ötürü büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.