Edirne Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Edirne’de çocukların kent hakkı konuşuldu

EDİRNE’DE ÇOCUKLARIN KENT HAKKI KONUŞULDU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Edirne’de çocukların kent hakkı konuşuldu
150 views
29 Haziran 2021 - 21:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trakya Üniversitesi, çocukların kent hakkının ele alındığı bir seminere ev sahipliği yaptı.

Trakya Üniversitesi Edirne Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen seminer, Üniversitenin Spor Bilimleri Fakültesi öğretim elemanı Dr. Selçuk Açıkgöz moderatörlüğünde Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Yerel Yönetimler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Yasemin Çakırer Özservet’in anlatımıyla gerçekleşti.

Farklı disiplinlerden ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşen çevrimiçi seminerde, Doç. Dr. Çakırer Özservet çocukların, niceliksel ve niteliksel açıdan, kentsel kamusal alanlardan dışlanan en büyük gruplardan biri olduğunun altını çizdi. Çocukların günümüz kentsel yapısında taşıt yoğunluğu ve güvenlik kaygıları sebebiyle sokaktan dışlanmasının hareketlilik imkanlarını kısıtladığını ifade eden Doç. Dr. Çakırer Özservet, bu durumun çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimi ve konusunda olumsuz sonuçlar doğurduğunu, çocukların içinde yaşadıkları kentleri tanımamasına neden olduğunu belirtti. Çocukların düşlediği kentlerin ise, diğer gruplarla kıyaslandığında, toplumun her kesimini kapsayacak tasarımlar olduğu ifade eden Doç. Dr. Çakırer Özservet, kentsel tasarımın nesne değil insan odaklı olması gerektiğini vurgulayarak, “Bu anlamda iyi bir kentsel tasarım yürüme mesafesinde birimler arası ilişkiye sahip, açık kapalı alan dengesinin olduğu, hareketliliğin sağlandığı, düşük düzeyde taşıt trafiğini barındıran, yaya ağırlıklı güzergahlara sahip olmalıdır” dedi.

Çocukların kent hakkını desteleyen uluslararası deneyimlerden örnekler veren Doç. Dr. Yasemin Çakırer Özservet, konuşmasını yerel yönetimlerin çocukların kent hakkına duyarlı politikaları geliştirmesinin önemi yanısıra, kent sakinlerinin de sokaklar, mahalleler, parklar gibi kentsel mekânlara sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak sonlandırdı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.