Edirne Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Verimliliği artırmak için damızlık koçlar üreticilere dağıtıldı

EDİRNE’DE, KOYUN VE KEÇİLERDE VERİMLİĞİ ARTIRMA PROJESİ KAPSAMINDA, TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN BURSA KARACABEY’DEN GETİRİLEN 78 ADET MERİNOS IRKI DAMIZLIK KOÇ, EDİRNELİ ÜRETİCİLERE DAĞITILDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Verimliliği artırmak için damızlık koçlar üreticilere dağıtıldı
230 views
07 Aralık 2020 - 13:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Edirne’de, Koyun ve Keçilerde Verimliği Artırma projesi kapsamında, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Bursa Karacabey’den getirilen 78 adet Merinos ırkı damızlık koç, Edirneli üreticilere dağıtıldı.

Bakanlıktan tarafından uygulanan Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi kapsamında; Bursa Karacabey Tarım İşletmeleri Müdürlüğünden temin edilen 78 adet Karacabey Merinosu ırkı damızlık koç Merkez, Lalapaşa, Süloğlu, Havsa, Meriç, Uzunköprü, Keşan, Enez, İpsala İlçelerinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ve projeye başvuruda bulunan yetiştiriciler arasında yapılan kura ile dağıtımı yapıldı.

Hastalıktan ari bölge olduğu için özel tedbirler alındı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bölgemiz Şap hastalığından korunmuş bölge olduğu için Anadolu’dan Trakya’ya hayvan geçişleri bir takım özel şartlara bağlıdır. Bunun için dağıtımı yapılan koçlar 1 ay süreyle Karacabey Tarım İşletmeleri Müdürlüğünde karantina altına alınmış, daha sonra hepsinden kan alınarak laboratuvar analizleri yapıldıktan sonra sevklerine izin verilmiştir” denildi.

Ayrıca, ilde Proje kapsamında 2017 yılında 92, 2018 yılında 121 damızlık koç yetiştiricilere dağıtıldı. Bakanlık tarafından uygulanan Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun ve keçi sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlandığı bildirildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.