Edirne Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’de 11 milyon böbrek hastası var

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. SEDAT ÜSTÜNDAĞ, TÜRKİYE’DE 11 MİLYONDAN FAZLA BÖBREK HASTASI VATANDAŞ OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKEREK, “KARŞIMIZDA ÇOK BÜYÜK SORUN VE YAŞAMLARI TEHLİKEYE ATAN ÇOK IZDIRAPLI TEHLİKE VAR” DİYEREK BÖBREK HASTALIĞI HAKKINA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Türkiye’de 11 milyon böbrek hastası var
328 views
11 Kasım 2020 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Türkiye’de 11 milyondan fazla böbrek hastası olduğuna dikkat çekerek, “Karşımızda çok büyük sorun ve yaşamları tehlikeye atan çok ızdıraplı tehlike var” dedi.

Türkiye’de böbrek hastalığının önüne geçmek için gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse böbrek hastalıklarıyla ilgilenen kurum ve kuruluşların son yıllarda ciddi çalışmalar gerçekleştirdiğini söyleyen Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, obezite, tuz, hipertansiyon ve sezaryen doğumlarının önüne geçmenin en önemli adımlardan bazıları olduğunu açıkladı. Toplumsal önlemlerin sonuç verebilmesi ve kronik böbrek hastalığının yaygınlığının azalmasının yaklaşık 30-40 yılı bulabileceğini söyleyen Üstündağ, Türkiye’de 25 bin 875 hastanın organ nakli beklediğini, bu hastalardan 21 bin 460’nın böbrek nakli beklediğini ifade etti. “Karşımızda çok büyük sorun ve yaşamları tehlikeye atan çok ızdıraplı tehlike var” diyen Üstündağ, nakillerin önündeki en büyük engelin böbrek bağışının az olmasından kaynaklandığını söyledi.

“Türkiye’de milyonda 5 kişi böbrek bağışında bulunuyor”

“İspanya’da her 1 milyon kişide 30 böbreğini verirken, Türkiye’de milyonda 1 kişi böbreğini veriyordu. Sağlık Bakanlığının çalışmalarıyla bu oran milyonda 5’lere yaklaştı ama karşılamıyor” açıklamasında bulunan Üstündağ, “Türkiye’de böbrek nakli bekleyen hastaların dokuları tamamen bilgisayara girilmiş durumda. Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde uygun bir böbrek ortaya çıktığında o dokular sistemde bilgisayar aracılığıyla karşılaştırılıyor doku grubu en çok uyan hasta neredeyse o böbrek oraya gitmiş oluyor” dedi.

“Kronik böbrek hastalığı artıyor”

Üstündağ, “Türkiye’de kronik böbrek hastalığı çok yaygın ve yaygınlığı artıyor. Yaşamını sürdürebilmek için desteğe ihtiyaç duyanların sayısı da artıyor. Devletimiz de, dinimiz de böbrek naklini özendiriyor. Organ bağışında bulunarak siz de yeni bir, belki de birden fazla hayat armağan edebilirsiniz. Organlar toprak olmasın, can olsun” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.