Edirne Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Saray kazısından çıkarılan tarih günümüze uyarlanıyor

ÇALIŞMALAR SIRASINDA ÇIKARILAN 16. YÜZYILA AİT İZNİK ÇİNİSİ VE SERAMİK MOTİFİ DE MODERNİZE EDİLEREK BİR FİNCAN TAKIMINA UYGULANDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Saray kazısından çıkarılan tarih günümüze uyarlanıyor
173 views
22 Haziran 2021 - 15:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trakya Üniversitesi tarafından 2018 yılından bu yana kazı çalışmalarının yürütüldüğü Edirne Sarayı’nda çıkarılan 16. yüzyıla ait İznik Çinisi ve seramiği üzerinde yer alan lale motifi, farklı teknik ve malzeme ile işlendi.

Yapımına, 1450 yılında II. Murad zamanında başlanan Edirne Sarayı’nda (Saray-ı Cedide-i Amire) yeni kazı dönemi başladı. Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu’nun başkanlığını yaptığı kazılarda çıkarılan tarihi eserler büyük bir titizlikle muhafaza ediliyor. Kazı ekibi tarafından yürütülen çalışmalar sırasında çıkarılan 16. yüzyıla ait İznik Çinisi ve seramik motifi de modernize edilerek bir fincan takımına uygulandı.

Seramik atölyesinde orijinal parçadan birebir olarak uygulanan motifli fincan takımını, kazı çalışmalarını incelemek için kazı alanını ziyaret eden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na takdim eden Kazı Başkanı Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu, alandan çok önemli parçaların ve sanat eserlerinin çıkarıldığını ifade etti. Yeni dönemde de Edirne Sarayı’ndaki arkeolojik kazılarda çok önemli bulgulara ulaşacaklarına inandıklarını ifade eden Kazı Başkanı Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu, kazıdan çıkarılan lale motifli parçanın 16. yüzyıla ait olduğunu belirterek, “Söz konusu motifi günümüze uygun modernize ederek bir fincan takımı haline getirdik ve desteğini hiçbir zaman bizden eksik etmeyen hocamıza hediye ettik” dedi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da kazıdan çıkarılan parçaların Osmanlı dönemini yansıtan çok değerli kültürel objeler olduğunu belirterek kendisine hediye edilen lale motifli fincan takımı için Kazı Başkanı Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu’na teşekkür etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.