Edirne Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kuraklık ayçiçeği verimini düşürdü

TÜRKİYE’NİN YEMEKLİK YAĞ İHTİYACININ YÜZDE 30’UNU KARŞILAYAN VE 900 BİN DEKAR AYÇİÇEĞİ EKİLEN EDİRNE’DE, AYÇİÇEĞİ TARLALARI KURAKLIK VE AŞIRI SICAKLIK NEDENİYLE KURUMA NOKTASINA GELDİ. AŞIRI HAVA SICAKLIĞI SEBEBİYLE ERKEN OLGUNLAŞAN AYÇİÇEĞİNDEKİ CİDDİ VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ ÇİFTÇİYİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kuraklık ayçiçeği verimini düşürdü
181 views
17 Ağustos 2020 - 13:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’nin yemeklik yağ ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayan ve 900 bin dekar ayçiçeği ekilen Edirne’de, ayçiçeği tarlaları kuraklık ve aşırı sıcaklık nedeniyle kuruma noktasına geldi. Aşırı hava sıcaklığı sebebiyle erken olgunlaşan ayçiçeğindeki ciddi verim düşüklüğü çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattı.

Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin önemli bir bölümünün yapıldığı ve ayçiçeğinin anavatanı olarak bilinen Edirne’de, çiftçilerin el emeği, göz nuru ile tarlalarını işleyerek hazırladıkları topraklarında yetişen ayçiçeğinde hasat başladı.

Ayçiçeğinde hüzünlü hasat

Edirne’de kış mevsimin kurak geçmesinden dolayı ayçiçeği veriminde durumun çok kötü olduğunu açıklayan Edirne Ziraat Odası eski Meclis Başkanı Erdal Akgün, kış mevsimin de yağan yağışların toprağı doyurmadığını belirterek, ayçiçeğinin depolama yapamadığını söyledi. Aşırı sıcaklıklar nedeniyle ayçiçeğinin çabuk olgunlaştığının altını çizen Akgün, bölgede hava sıcaklıklarının gece gündüz devam ettiğini belirterek, kurak bir mevsimle birlikte ayçiçeği hasadının hüzünlü başladığını anlattı.

Durum iç açıcı değil

Hasadı yapılan ayçiçeği tarlalarında incelemelerde bulunduğunu önemle ifade eden Akgün, ciddi verim düşüklüğü yaşandığını anlatarak, “Durum iç açıcı değil, özellikle sıcaklıklar nedeniyle olgunlaşan ayçiçeğinde verim çok daha kötü” açıklamasında bulundu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.