Edirne Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Cami ve mescitlerimiz, Beytullah’tır yani Allah’ın evidir”

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ, SELİMİYE CAMİSİ’NDE HUTBE İRAT ETTİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Cami ve mescitlerimiz, Beytullah’tır yani Allah’ın evidir”
169 views
01 Ekim 2021 - 17:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Edirne ziyaretleri kapsamında cuma namazında Selimiye Camisi’nde hutbe irat etti. Erbaş hutbesinde camilerin ve mescitlerin Allah’ın evi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Erbaş, hutbesinde camilerin ve mescitlerin Allah’ın evi olduğunu belirterek, “Cami ve mescitlerimiz, Beytullah’tır yani Allah’ın evidir. İslam’ın nişanesi, tevhidin merkezi, vahdetin gür sedasıdır. Şehirlerimizin kalbi, hayatımızın merkezidir. İlim, irfan ve hikmet menbaıdır. Resul-i Ekrem’in ifadesiyle cami ve mescitler, Allah katında beldelerin en sevimli olan mekanlarıdır. Kardeşlerim, cami ve mescitlerimiz, Kabe’ye, Mescid-i Nebevi’ye ve Mescid-i Aksa’ya duyduğumuz vefanın göstergesidir. Bizler Allah kelamıyla burada tanıştık. Peygamber varisleriyle burada buluştuk. Rahmani ve nebevi terbiyeyi burada aldık. Adap ve erkanı burada öğrendik. Birlik ve beraberliği, kardeşlik ve vefayı burada kuşandık” dedi.

Cami inşa etmenin önemine vurgulayan Erbaş, “Cami inşa etmek önemlidir ancak asıl önemli olan, camilerimizi varlığımızla imar etmektir. Zihinlerimizi ve gönüllerimizi caminin huzur iklimi ile buluşturmaktır. Kadını, erkeği, çocuğu, genci ve yaşlısıyla camilerimizi şenlendirmektir. Rabbimize ve birbirimize vefayı irfan mektebi camilerimizde pekiştirmektir” ifadelerini kullandı.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın hayırlara vesile olmasını dileyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Hafta vesilesiyle camilerimizin hayatımızda ve gönül dünyamızdaki yerini yeniden idrak edeceğiz. Ömrünü din hizmetine adayan vefa erlerini, fedakar hocalarımızı, hademe-i hayratı, camileri imar, inşa ve ihya eden aziz milletimizi rahmet ve minnetle yad edeceğiz. Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın hayırlara vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Peygamberimiz cami ve cemaate vefanın önemini ’Bir kişinin sürekli mescide, camiye gittiğini görürseniz onun imanına şahitlik edin.’ buyurarak ne güzel müjdeliyor. Aziz kardeşlerim, hutbemi İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nın içine koyduğu şu güzel dua ile bitiriyorum. ’Ruhumun senden, İlahi, şudur ancak emeli. Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli. Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” şeklinde konuşarak hutbesini tamamladı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.