Edirne Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir gecede kül olmuştu, sevindirici müjdeyi Vali verdi

EDİRNE’DE, 2 GÜN ÖNCE MEYDANA GELEN YANGIN SONRASI KÜLE DÖNEN TARİHİ MÜFTÜLÜK KONAĞI İLE İLGİLİ MÜJDEYİ EDİRNE VALİSİ EKREM CANALP VERDİ. VALİ CANALP, “BU TARİHİ BİNAYI ASLINA UYGUN ŞEKİLDE, VAR OLDUĞU O SİVİL MİMARİ ÖRNEĞİ, ŞAHESERİ AYNI ŞEKİLDE OLUŞTURACAK ŞEKİLDE İNŞALLAH YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ” DİYE KONUŞTU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bir gecede kül olmuştu, sevindirici müjdeyi Vali verdi
169 views
21 Ocak 2021 - 12:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Edirne’de iki gün önce meydana gelen yangın sonrası küle dönen tarihi müftülük konağı ile ilgili müjdeyi Edirne Valisi Ekrem Canalp verdi. Vali Canalp, “Bu tarihi binayı aslına uygun şekilde, var olduğu o sivil mimari örneği, şaheseri aynı şekilde oluşturacak şekilde inşallah yeniden inşa edeceğiz” diye konuştu.

Edirne’de Meydan Mahallesi’nde, Mimar Sinan’ın ‘Ustalık eserim’ dediği tarihi Selimiye Cami’nin hemen yanı başında bulunan ve 30 yıldır Edirne İl Müftülük binası olarak kullanılan tarihi konak, iki gün önce henüz belirlenemeyen nedenle yandı.

Sabaha karşı saat 04.00 sularında meydana gelen yangında alevler kısa sürede iki katlı tarihi ahşap binayı sardı ve yangın sonrası bina küle döndü.

Edirne’de, geçmiş yıllarda kullanımı nedeniyle tarihi ’Böcek Mektebi’ olarak da adlandırılan konakta çıkan yangınla ilgili kapsamlı soruşturma başlatılmıştı.

“Tarihimizle birlikte, ciğerimizde yandı”

Edirne Valisi Ekrem Canalp, yangının gerçekleştiği tarihi konak önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Vali Canalp, “Bundan 2 gün önce gece yarısı saat 04.00’da, bizim halk arasında ‘böcek mektebi’ olarak binilen ve daha sonrasında da 30 yıl önce müftülüğe tahsis edilmiş olan tarihi yapılarımızdan bir tanesi, Selimiye’nin gölgesindeki bu tarihi sivil mimari örneği yapımızda bir yangın çıktı. Bu yangın sabaha karşı 04.00 civarlarında başladı ve saat 04.40’ta bu binanın önüne geldiğim zaman bütün Edirnelilerin hissettiği bir duyguyu hissettim. Bina ile beraber içimizde aslında tarihimizin bir parçası yanıyordu. Ve bütün Edirnelilerin düşündüğü şey, ciğerimiz de aynı şekilde aslında yandı” dedi.

“Aslına uygun olarak yeniden inşa edeceğiz”

Vali Canalp, “Edirne bir tarih kenti. Tarihiyle birlikte her şeyi ile güçlü bir şekilde hissedilebildiği bir kent ve ’böcek mektebi’ de aslında bu güçlü olan tarihi dokumuzun, geçmişimizin tarihsel mirasımızın bir parçası. Öyle bir parça ki aslında bütün Edirnelilerin, herkesin de bir şekilde hatırasının olduğu bir bina. Bu binanın yanması sonrası hepimize derin bir üzüntüye sebebiyet verdi. Bizlere düşen bir görev var. Bu tarihi yapıyı tekrar ayağa kaldırmak, tekrar yeniden inşa etmek. Bunun için de Valiliğimiz olarak şu anda daha önceden rölövesini çıkartmış olduğumuz bu binanın projelerini bir aylık bir süre içerisinde zaten hazır olan bu rölöveler üzerinden projelendireceğiz. Koruma Kurulumuz ile beraber ortak bir çalışma yapacağız. Ve inşallah bir yıl belki bir yılı aşkın bir zaman içerisinde bu tarihi binayı aslına uygun şekilde, var olduğu o sivil mimari örneği, şaheseri aynı şekilde oluşturacak şekilde inşallah yeniden inşa edeceğiz” diye konuştu.

“Ön değerlendirmelere göre yangının çıkış sebebi; elektrik ve elektriksel sistemler”

Vali Canalp, yangınla ilgili şu anda hem Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürütmüş olduğu bir soruşturmanın olduğunu aynı zamanda da Valilik olarak da idari bir soruşturma başlatıldığını hatırlatarak, “Yangının gerçek sebebini, bu iki soruşturmanın neticesinde söyleyebilirim. Şu anda elektrik ve elektrik sistemi üzerinden kaynaklanan bir sıkıntı olabileceğine ilişkin ön değerlendirmeler var. Ama kesin sonuçları daha sonra soruşturmaların sonucunda söylemek uygun olacaktır” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.