Edirne Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

3 dekarla başlandı, talepleri yetiştirememesi öngörülüyor

MERİÇ KAYMAKAMLIĞI TARAFINDAN ÇİFTÇİLERE YENİ GELİR KAPISI SAĞLAMAK VE KÖYLERDEKİ GÖÇÜN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN İLK ETAPTA ÜÇ DEKARLIK ALANA EKİLEN ALBİON CİNSİ ÇİLEK FİDESİNİN 2 AY SONRA VERİM VERMEYE BAŞLAYACAĞINI AÇIKLAYAN KAYMAKAM İLYAS ÖZTÜRK, YIL BOYU VERİM ALMAYI PLANLADIKLARINI SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
3 dekarla başlandı, talepleri yetiştirememesi öngörülüyor
253 views
16 Kasım 2020 - 12:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Meriç Kaymakamlığı tarafından çiftçilere yeni gelir kapısı sağlamak ve köylerdeki göçün önüne geçmek için ilk etapta üç dekarlık alana ekilen Albion cinsi çilek fidesinin 2 ay sonra verim vermeye başlayacağını açıklayan Kaymakam İlyas Öztürk, yıl boyu verim almayı planladıklarını söyledi.

Meriç Kaymakamı İlyas Öztürk tarafından, köylerde gelir getirici proje çerçevesinde başlatılan çilek yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve markalaşması ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında, 2020 yılı dikim döneminde Alibey köyünde Albion cinsi çilek yetiştiriciliği denemelerine başlandı.

Yıl boyunca verim bekleniyor

Üç dekarlık alana ekimi yapılan çilek fidesinden sezon boyunca yaklaşık üç ton ürün alındığını belirten Kaymakam Öztürk, kilosunun 8 ila 10 liradan satıldığına dikkat çekti. Albion çeşidi çileğin yedi veren özellikte olduğunu vurgulayan Kaymakam Öztürk, dikiminden 2 ay sonra verim vermeye başladığını ve yıl boyunca çilek verdiğini söyledi. Çileğin aromasının yüksek kokulu olduğunu anlatan Öztürk, “Nakliyeye dayanıklı, çabuk eriyip bozulmaz. Verimi, dayanıklılığı, lezzeti ve aroması yüksek bir çeşittir. Yapacağımız bu çalışma ile çiftçilerimize yeni gelir kapısı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Köylerden göçün önüne geçilecek

Gelecek çilek ekim döneminde birçok köyde çilek ekimi gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıklayan Kaymakam Öztürk, “köylerimizden de göçün duracağına inanıyor ve temenni ediyorum. Amacımız köylümüzün, çiftçimizin kendi köyünde gelir kazanç elde etmesi, köyden kente göçün durmasıdır” açıklamasında bulundu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.